Tutaj jesteś

Ile wynoszą składki ZUS w 2022 roku?

29 lipca 2022 Finanse ile wynoszą składki zus


Wielu przedsiębiorców zastanawia się, ile wynoszą składki ZUS, a także jak się je wylicza. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z podstawowymi zasadami wyliczania składek.

Składki przedsiębiorcy

Standardowa wysokość składek ZUS dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy nie są uprawnieni do żadnych ulg, ale opłacają składki na ubezpieczenie społeczne od podstawy, która nie jest niższa niż sześćdziesiąt procent przeciętnego wynagrodzenia za pracę. W tym przypadku składki ZUS kształtują się następująco:
– składa emerytalna – 693,58 zł,
– składka rentowa – 284,26 zł,
– składka chorobowa – 87,05 zł,
– składka wypadkowa – 59,34 zł,
– składka na Fundusz Pracy – 87,05 zł,
– składka na ubezpieczenia zdrowotne – wyliczana zgodnie z nowymi zasadami.

Nowe firmy

W przypadku nowych przedsiębiorstw składki ZUS mogą być niższe niż standardowe. Obejmuje to sytuację opłacania składek na ubezpieczenie społeczne od preferencyjnej podstawy, która nie jest niższa niż trzydzieści procent minimalnego wynagrodzenia za pracę. W tym przypadku składki ZUS kształtują się następująco:
– składka emerytalna – 176,27 zł,
– składka rentowa – 72,24 zł,
– składka chorobowa – 22,12 zł,
– składka wypadkowa – 15,08 zł,
– składka na ubezpieczenia zdrowotne – wyliczana zgodnie z nowymi zasadami.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/jak-zalozyc-firme-krok-po-kroku/

Ulga na start

Inna wysokość składek ZUS dotyczy także przedsiębiorców, którzy korzystają z takiego rozwiązania jak ulga na start. W tym przypadku przedsiębiorca zwolniony jest z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, czyli emerytalne, rentowe, wypadkowe, a także chorobowe. ZUS ubezpieczenie zdrowotne opłacane jest zgodnie z nowymi zasadami i można je obliczyć w sposób samodzielny dzięki skorzystaniu z udostępnionego kalkulatora. Ulga na start to bardzo korzystne rozwiązanie dla wielu początkujących przedsiębiorców, którzy mogą nie mieć jeszcze zbyt wysokich dochodów.

Terminy płatności składek

Składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne powinno się wpłacać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w ściśle określonych terminach. Aktualnie terminy płatności składek określone są w następujący sposób:
– płatność do piątego dnia następnego miesiąca, która dotyczy jednostek budżetowych, a także samorządowych zakładów budżetowych,
– płatność do dziesiątego dnia następnego miesiąca, która dotyczy wszystkich płatników składek, którzy posiadają osobowość prawną,
– płatności do dwudziestego dnia następnego miesiąca, która dotyczy wszystkich pozostałych płatników składek.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/czym-jest-podatek-vat-i-jak-go-obliczyc/

Składka zdrowotna

Składka zdrowotna nie jest jasno określona w przepisach, a jej wysokość związana jest z wybranym sposobem opodatkowania, a także wysokością osiąganych dochodów. Wśród możliwych do wyboru sposobów opodatkowania można wskazać rozliczenie na zasadach ogólnych, rozliczenie ryczałtem ewidencjonowanym, a także rozliczenie podatkiem liniowym. Podatnik może również wykorzystać do rozliczania się kartę podatkową. Wysokość składki zdrowotnej jest także zróżnicowana ze względu na osiągany dochód. Im wyższy dochód ma podatnik, tym wyższa będzie jego składka zdrowotna.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/jak-oszczedzac-w-niestabilnych-czasach/

Redakcja kompensja.com.pl

Witamy na kompensja.pl - blogu dedykowanym przedsiębiorcom oraz osobom zainteresowanym tematyką biznesu. Na kompensja.com.pl znajdziesz cenne informacje, porady i analizy, które pomogą Ci w efektywnym prowadzeniu firmy, zarządzaniu finansami oraz zrozumieniu zagadnień podatkowych. Nasz blog jest redagowany przez pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Serwis jest dedykowany osobom, które chcą rozwijać swoje umiejętności i osiągać sukcesy w świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

etf