Tutaj jesteś

Czym jest podatek VAT i jak go obliczyć?

29 lipca 2022 Finanse jak obliczyć vat


Wśród głównych danin publicznych funkcjonujących na terenie kraju można wskazać podatek VAT. Warto dowiedzieć się, czym on dokładnie jest, a także jak go obliczyć.

Czym jest podatek VAT?

Podatek VAT jest podatkiem od towarów i usług. Jest to jedna z danin publicznych, która dotyczy zarówno sprzedawców, jak i nabywców. Wartość podatku VAT doliczana jest do realizowanych transakcji kupna-sprzedaży. VAT w Polsce przerzucany jest na konsumentów, ponieważ jest doliczany do cen netto produktów i to od ich wielkości jest zależny. Podatek VAT ustalany jest na każdym etapie produkcji towarów, jednak istnieje możliwość jego odliczania.

Deklaracja VAT

Podatek VAT rozliczany jest na przeznaczonej do tego celu deklaracji VAT. Jest to podatek pośredni, który nie wpływa bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Opłaca się go podczas nabywania towarów lub usług, a następnie wykonywane jest jego rozliczenie oraz wpłata. Wpłata podatku VAT powinna nastąpić do dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca za miesiąc go poprzedzający. Możliwe jest także kwartalne rozliczanie tego podatku.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/ile-wynosza-skladki-zus-w-2022-roku/

Struktura JPK

Transakcje kupna-sprzedaży, do których doliczany jest podatek VAT, ewidencjonowane są w takim dokumencie, jakim jest Jednolity Plik Kontrolny. Został on podzielony na dwie części. Wśród nich można wskazać zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną. Dzięki temu nie ma konieczności wprowadzania pojedynczych deklaracji i wszystko można zewidencjonować raz. Jednolity Plik Kontrolny także powinno się składać do dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca za miesiąc go poprzedzający.

Przedmiot opodatkowania

Przedmioty opodatkowania podatkiem VAT mają bardzo szeroki zakres. Zgodnie z Ustawą o VAT można wśród nich wskazać następujące elementy:
– odpłatna dostawa produktów i usług na terenie kraju,
– eksport produktów,
– import produktów,
– produkty objęte remanentem likwidacyjnym,
– wewnątrzwspólnotowe nabywanie produktów,
– wewnątrzwspólnotowa dostawa produktów.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/jak-sprawdzic-zdolnosc-kredytowa/

Podstawa opodatkowania

W celu obliczenia należnego podatku VAT należy przede wszystkim ustalić podstawę opodatkowania. Podstawa opodatkowania obejmuje wszystkie elementy stanowiące zapłatę, która dokonywana jest w zamian za określone produkty lub usługi. Podstawa opodatkowania może być powiększona o pewne koszty dodatkowe, ale także inne podatki, opłaty oraz cła. Jednak do podstawy opodatkowania nie powinny być wliczane zniżki oraz upusty, na przykład rabaty, które są w bezpośredni sposób związane ze wcześniejszą spłatą.

Stawki VAT

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak obliczyć VAT. Przede wszystkim warto zauważyć, że na terenie kraju funkcjonują dość zróżnicowane stawki VAT, które są związane ze specyfiką oferowanych produktów lub usług. Wśród głównych stawek VAT można wymienić następujące:
– 23%, czyli podstawowa stawka podatku VAT,
– 8%, czyli obniżona stawka podatku VAT, która dotyczy na przykład robót budowlanych,
– 5%, czyli obniżona stawka podatku VAT, która obowiązuje na przykład na książki,
– 0%, czyli stawka podatku VAT, która obowiązuje dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/jak-oszczedzac-w-niestabilnych-czasach/

Redakcja kompensja.com.pl

Witamy na kompensja.pl - blogu dedykowanym przedsiębiorcom oraz osobom zainteresowanym tematyką biznesu. Na kompensja.com.pl znajdziesz cenne informacje, porady i analizy, które pomogą Ci w efektywnym prowadzeniu firmy, zarządzaniu finansami oraz zrozumieniu zagadnień podatkowych. Nasz blog jest redagowany przez pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Serwis jest dedykowany osobom, które chcą rozwijać swoje umiejętności i osiągać sukcesy w świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak efektywnie prowadzić swoje wydatki?