Tutaj jesteś

Jak oszczędzać w niestabilnych czasach?

31 lipca 2022 Finanse jak oszczędzać

Jedno z tych pytań, które wyjątkowo często padają w ostatnich miesiącach dotyczy tego, jak oszczędzać. Może się wydawać, że wielkość inflacji, z jaką mamy do czynienia, uniemożliwia to zadanie. Choć jednak oszczędzanie rzeczywiście jest utrudnione, nie powinniśmy rezygnować z niego.

Po pierwsze – analiza budżetu domowego

Bez względu na to, jakie cele skłaniają nas do oszczędzania, o odkładaniu pieniędzy z pewnością nie będzie mowy tak długo, jak długo nie będziemy wiedzieć, jakimi środkami dysponujemy. Teoretycznie odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest trudna. Wszyscy wiemy przecież, ile zarabiamy. W praktyce jednak wiedza na temat wysokości naszych wypłat jest jedynie wstępem do oszczędności. Konieczne jest również usystematyzowanie wiedzy na temat tego, gdzie i na co wydajemy pieniądze. Właśnie w tym celu niezbędne jest najpierw stworzenie budżetu domowego, a następnie również jego staranna analiza.
Na szczęście, nie musimy prowadzić budżetu przez długie miesiące, jeśli zależy nam na wyciągnięciu trafnych wniosków. Może się okazać, że już po trzydziestu dniach będziemy w stanie odpowiedzieć na kilka pytań. Najważniejsze dotyczy tego, na co wydajemy pieniądze. Nie mniej ważne jest jednak pytanie o to, które wydatki są koniecznością, a w przypadku których moglibyśmy pozwolić sobie na pewną wstrzemięźliwość.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/jak-sprawdzic-zdolnosc-kredytowa/

Po drugie – konta oszczędnościowe

Gdy już wiemy, na czym możemy oszczędzać, możemy zacząć zastanawiać się również nad tym, co robić z uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi. Każdy zna wiele ciekawych sposobów na pomnażanie kapitału. Podczas gdy jedne osoby myślą o zakupie złotej biżuterii, dla innych ważne jest przede wszystkim lokowanie kapitału w nieruchomości. Sporym zainteresowaniem cieszy się również giełda. W niestabilnych czasach można wiele stracić, z całą pewnością jednak można również liczyć na duże zyski.
Jeszcze zanim zaczniemy kupować nieruchomości, musimy zdobyć odpowiedni kapitał. W trudnym czasie dużej inflacji pomóc mogą nam konta oszczędnościowe. Ich oprocentowanie nie jest wysokie, a już na pewno nie jest na tyle duże, aby oszczędności rosły z dnia na dzień. Najlepsze konta oszczędnościowe mają jednak inne zalety. Są bezpieczne, co pozwala na chronienie naszych zasobów finansowych nawet w czasach zawirowań gospodarczych. Pozwalają też na wyjęcie z nich oszczędności, gdy są nam one potrzebne i nie wiąże się to z koniecznością zamykania konta.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/w-co-inwestowac-na-gieldzie/

Po trzecie – lokaty

W przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, lokaty blokują nasze pieniądze. Często można jednak usłyszeć, że nie musi być to wcale duży problem. To lepiej oprocentowana forma oszczędzania, a wspomniana blokada również okazuje się mieć nie tylko złe, ale i dobre strony. Jest ciekawą opcją dla tych z nas, którym oszczędzanie uniemożliwiają nagłe zachcianki. Świadomość tego, że zerwanie lokaty wiąże się z określonymi konsekwencjami sprawia, że trudniej jest podjąć taką decyzję. Podobnie jak konta oszczędnościowe, również lokaty są bezpieczne, co jest cenną informacją dla osób, które chcą unikać niepotrzebnego ryzyka. Ciekawym i równie bezpiecznym rozwiązaniem jest oszczędzanie w złocie inwestycyjnym. Dzięki Programowi Powiernik, można to robić prosto i wygodnie, zamieniając nawet małe kwoty (200zł) na sztabki złota. Więcej o programie powiernik, dowiesz się na https://www.powiernik.net/oszczedzanie/.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/ile-wynosza-skladki-zus-w-2022-roku/

Artykuł sponsorowany

Redakcja kompensja.com.pl

Witamy na kompensja.pl - blogu dedykowanym przedsiębiorcom oraz osobom zainteresowanym tematyką biznesu. Na kompensja.com.pl znajdziesz cenne informacje, porady i analizy, które pomogą Ci w efektywnym prowadzeniu firmy, zarządzaniu finansami oraz zrozumieniu zagadnień podatkowych. Nasz blog jest redagowany przez pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Serwis jest dedykowany osobom, które chcą rozwijać swoje umiejętności i osiągać sukcesy w świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

etf