kompensja.com.pl

Blog tematyczny o prowadzeniu firmy, biznesie oraz o finansach.

Biznes

Jak oszczędzać w niestabilnych czasach?

Jak oszczędzać w niestabilnych czasach?

Jedno z tych pytań, które wyjątkowo często padają w ostatnich miesiącach dotyczy tego, jak oszczędzać. Może się wydawać, że wielkość inflacji, z jaką mamy do czynienia, uniemożliwia to zadanie. Choć jednak oszczędzanie rzeczywiście jest utrudnione, nie powinniśmy rezygnować z niego.

Po pierwsze – analiza budżetu domowego

Bez względu na to, jakie cele skłaniają nas do oszczędzania, o odkładaniu pieniędzy z pewnością nie będzie mowy tak długo, jak długo nie będziemy wiedzieć, jakimi środkami dysponujemy. Teoretycznie odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest trudna. Wszyscy wiemy przecież, ile zarabiamy. W praktyce jednak wiedza na temat wysokości naszych wypłat jest jedynie wstępem do oszczędności. Konieczne jest również usystematyzowanie wiedzy na temat tego, gdzie i na co wydajemy pieniądze. Właśnie w tym celu niezbędne jest najpierw stworzenie budżetu domowego, a następnie również jego staranna analiza.
Na szczęście, nie musimy prowadzić budżetu przez długie miesiące, jeśli zależy nam na wyciągnięciu trafnych wniosków. Może się okazać, że już po trzydziestu dniach będziemy w stanie odpowiedzieć na kilka pytań. Najważniejsze dotyczy tego, na co wydajemy pieniądze. Nie mniej ważne jest jednak pytanie o to, które wydatki są koniecznością, a w przypadku których moglibyśmy pozwolić sobie na pewną wstrzemięźliwość.

Po drugie – konta oszczędnościowe

Gdy już wiemy, na czym możemy oszczędzać, możemy zacząć zastanawiać się również nad tym, co robić z uzyskanymi w ten sposób pieniędzmi. Każdy zna wiele ciekawych sposobów na pomnażanie kapitału. Podczas gdy jedne osoby myślą o zakupie złotej biżuterii, dla innych ważne jest przede wszystkim lokowanie kapitału w nieruchomości. Sporym zainteresowaniem cieszy się również giełda. W niestabilnych czasach można wiele stracić, z całą pewnością jednak można również liczyć na duże zyski.
Jeszcze zanim zaczniemy kupować nieruchomości, musimy zdobyć odpowiedni kapitał. W trudnym czasie dużej inflacji pomóc mogą nam konta oszczędnościowe. Ich oprocentowanie nie jest wysokie, a już na pewno nie jest na tyle duże, aby oszczędności rosły z dnia na dzień. Najlepsze konta oszczędnościowe mają jednak inne zalety. Są bezpieczne, co pozwala na chronienie naszych zasobów finansowych nawet w czasach zawirowań gospodarczych. Pozwalają też na wyjęcie z nich oszczędności, gdy są nam one potrzebne i nie wiąże się to z koniecznością zamykania konta.

Po trzecie – lokaty

W przeciwieństwie do kont oszczędnościowych, lokaty blokują nasze pieniądze. Często można jednak usłyszeć, że nie musi być to wcale duży problem. To lepiej oprocentowana forma oszczędzania, a wspomniana blokada również okazuje się mieć nie tylko złe, ale i dobre strony. Jest ciekawą opcją dla tych z nas, którym oszczędzanie uniemożliwiają nagłe zachcianki. Świadomość tego, że zerwanie lokaty wiąże się z określonymi konsekwencjami sprawia, że trudniej jest podjąć taką decyzję. Podobnie jak konta oszczędnościowe, również lokaty są bezpieczne, co jest cenną informacją dla osób, które chcą unikać niepotrzebnego ryzyka.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.