Tutaj jesteś

Biznes plan – najważniejsze informacje

31 lipca 2022 Biznes co to jest biznes plan


Biznes plan to termin stosowany po to, aby opisać dokument wymagany przez wszystkie instytucje oferujące dofinansowanie tak do rozpoczęcia, jak i rozwijania działalności gospodarczej. Jeśli go nie posiadamy, nie jest możliwe uzyskanie jakichkolwiek dotacji. Choć jednak biznes plan jest uważany za dokument, który pomaga w pozyskaniu środków finansowych, osoby korzystające z niego nie ukrywają, że pomaga on także w zrównoważonym rozwoju firmy.

Co to jest biznes plan – najważniejsze cechy

Biznes plan jest dokumentem, który składa się z kilku części i ułatwia udzielenie odpowiedzi na wiele pytań dotyczących firmy oraz jej planów na przyszłość. Na pierwszy plan wysuwa się to, że informuje o jej możnych stronach. Jest jednak również cennym źródłem wiedzy na temat czyhających na nią zagrożeń, zasobów, planów, wydatków oraz celów. Pozwala na gruntowną analizę tego, czego można spodziewać się po firmie. Jeśli zostanie ona przeprowadzona już na starcie, problemem nie będzie nie tylko zdiagnozowanie kolejnych zagrożeń, ale również przygotowanie się na nie i obronienie się przed nimi.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/jak-zalozyc-firme-krok-po-kroku/

Komu przydaje się biznes plan?

Biznes plan jest kojarzony przede wszystkim jako dokument, dzięki któremu można liczyć na zastrzyk finansowy niezbędny dla rozwoju firmy. Warto jednak pamiętać o tym, że taki sposób jego postrzegania bazuje na uproszczeniu. W rzeczywistości mamy do czynienia z dokumentem, który pomaga w sprawnym rozwoju firmy. Pozwala na lepsze ocenienie jej możliwości i siły, daje też możliwość podejmowania lepszych decyzji finansowych. Jest też cenną pomocą przy poszukiwaniu pierwszych partnerów. Bardziej doświadczone rynkowo firmy, po zapoznaniu się z biznesplanem, mogą podjąć decyzję dotyczącą tego, czy chcą współpracować z konkretnym podmiotem.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/jak-sprawdzic-zdolnosc-kredytowa/

Jak zrobić biznes plan?

Choć biznes plan należy do dokumentów wymaganych stosunkowo często, okazuje się, że nie ma jednej, sztywnej struktury, w oparciu o którą powstaje. Jego konstrukcja jest uzależniona przede wszystkim od samego przedsiębiorcy. Przed tworzeniem dokumentu w celu uzyskania dotacji lub wsparcia finansowego o innym charakterze, zawsze warto zapoznać się z wytycznymi. Niektóre podmioty oczekują biznes planu wykonanego w konkretny sposób.

Oczywiście, kluczowe znaczenie ma odpowiedź na pytanie o to, czym będzie zajmować się firma, od biznes planu oczekuje się jednak również opisania jej misji oraz celu działania. Ważnym elementem dokumentu jest charakterystyka przedmioty działalności, niezależnie od tego, czy przedmiotem tym ma być konkretny przedmiot, usługa, czy też dystrybucja. Potencjalni inwestorzy i partnerzy z pewnością będą też zainteresowani poznaniem słabych i mocnych stron firmy, a także planu jej rozwoju. Ten element biznes planu wydaje się szczególnie ważny. Przekazuje informacje na temat tego, jak dana firma będzie funkcjonować nie tylko za rok, ale i za dwa lub pięć lat. Po napisaniu biznes planu można zacząć analizować jego realizację. Z pewnością będzie to znacznie łatwiejsze niż rozwój firmy bez tego dokumentu.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/czym-jest-podatek-vat-i-jak-go-obliczyc/

Redakcja kompensja.com.pl

Witamy na kompensja.pl - blogu dedykowanym przedsiębiorcom oraz osobom zainteresowanym tematyką biznesu. Na kompensja.com.pl znajdziesz cenne informacje, porady i analizy, które pomogą Ci w efektywnym prowadzeniu firmy, zarządzaniu finansami oraz zrozumieniu zagadnień podatkowych. Nasz blog jest redagowany przez pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Serwis jest dedykowany osobom, które chcą rozwijać swoje umiejętności i osiągać sukcesy w świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

płatność za faktury