kompensja.com.pl

Blog tematyczny o prowadzeniu firmy, biznesie oraz o finansach.

FinansePodatki

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Kredyt hipoteczny to ogromne zobowiązanie, które z reguły należy spłacać przez całe swoje zawodowe życie. Z tego też powodu, przed jego zaciągnięciem należy zdobyć ogromną ilość wiedzy i informacji na temat zdolności kredytowej czy też wkładu własnego. Co należy o tych sprawach wiedzieć?

Czym jest i jak sprawdzić zdolność kredytową?

Na samym początku dowiedzieć się trzeba oczywiście o tym, czym jest zdolność kredytowa. Jest to parametr, który powoduje, że w ogóle będzie się można ubiegać o dany kredyt. Czym zatem on jest, a także, na jakiej podstawie jest ustalany?
Zdolność kredytowa to pojęcie, które odnosi się do możliwości danej osoby w zakresie spłaty kredytu. Zdolność określa to, czy dany klient będzie w stanie spłacić określoną kwotę kredytu udzieloną na dany czas i przy ustalonych odsetkach. Jeśli z analiz banku wyjdzie, że klient nie udźwignie kredytu, o który się ubiega, nie zostanie mu on udzielony. Zwyczajnie będzie zbyt duże ryzyko, że na pewnym etapie przestanie spłacać raty.
Na jakiej podstawie ustalana jest zdolność kredytowa? Oczywiście decydującą sprawą jest to, jakie ma się miesięczne dochody, lecz również to, jakie się ma zobowiązania. Chodzi dokładnie o to, czy ma się inne kredyty, ile wynosi prowadzenie gospodarstwa domowego, ile osób się w nim znajduje, czy ma się dziecko, jaki jest stan cywilny, wiek czy też sytuacja zawodowa. Wszystkie te czynniki wpływają w dużym stopniu na ocenę zdolności kredytowej.

Czym jest wkład własny?

Kolejną niezwykle istotną sprawą, o której nie można zapominać podczas analizowania i zastanawiania się nad wzięciem kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, jest kwestia wkładu własnego. Czym on jest i od czego zależy?
Wkład własny to po prostu pewna suma pieniędzy, którą samodzielnie wnosi się do zakupu mieszkania. Oznacza to, że nie można pełnej kwoty zakupu mieszkania pozyskać z kredytu, a pewna jej część musi pochodzić z własnych środków. Jeśli nie będzie się ich miało, kredyt nie zostanie udzielony. Na jakim poziomie musi być wkład własny, aby uzyskać taki kredyt? Nie jest to ustalona z góry kwota, lecz procent wysokości kredytu hipotecznego. Na ogół wkład własny powinien wynosić minimum 20%.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/jak-oszczedzac-w-niestabilnych-czasach/

Czy wkład własny zmniejsza kredyt?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy wkład własny pomniejsza kredyt hipoteczny. Jak się okazuje oczywiście tak. Im większy będzie wkład własny, tym mniejsza będzie kwota kredytu, a to z kolei przełoży się na czas kredytowania lub też na wysokość raty. Co bardzo ważne, zmniejsza również prowizję bankową za udzielenie kredytu. Jak więc widać, wysokość posiadanego wkładu własnego przekłada się w ogromnym stopniu na ogólny koszt zakupu mieszkania.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/czym-jest-podatek-vat-i-jak-go-obliczyc/

Czy wkład własny może pochodzić z kredytu?

Na sam koniec warto się jeszcze zastanowić nad tym, czy wkład własny musi pochodzić z własnych środków, czy też może być kredytem gotówkowym. Jak się okazuje, banki mają możliwość sprawdzenia tego, skąd pochodzą środki na wkład własny. Jeśli okaże się, że są one pozyskane z kredytu, mogą nie udzielić kredytu hipotecznego. Wkład własny musi bowiem pochodzić z samodzielnie zgromadzonych oszczędności.

Zobacz także: https://kompensja.com.pl/ile-wynosza-skladki-zus-w-2022-roku/

Udostępnij