Tutaj jesteś

Przyspiesz płatność za faktury z faktoringiem

13 lutego 2023 Biznes płatność za faktury


Oczekiwanie na zapłatę za wykonaną usługę czasem zdaje się przeciągać w nieskończoność – zwłaszcza, jeżeli umożliwiamy kontrahentom skorzystanie z odroczonego terminu płatności. Na szczęście istnieje prosty i stosunkowo łatwo dostępny sposób na przyspieszenie płatności z faktur – możesz z niego skorzystać, jeśli tylko prowadzisz działalność gospodarczą, jesteś płatnikiem podatku VAT oraz wystawiasz faktury VAT swoim kontrahentom. Poznaj faktoring i sprawdź, jak szybko odzyskać dostęp do pieniędzy, które należą się Twojej firmie!

Co to jest faktoring i jak działa?

Zacznijmy od przybliżenia definicji faktoringu. To usługa finansowa, z której mogą korzystać jedynie przedsiębiorcy prowadzący interesy z innymi przedsiębiorcami. W ramach faktoringu możesz bowiem dokonywać cesji wystawionych faktur – innymi słowy: sprzedawać je firmom skupującym dokumenty sprzedaży. Jak to działa?

Jeżeli wystawiasz faktury swoim kontrahentom, ale potrzebujesz dostępu do gotówki, zanim tamci zdecydują się uregulować należność, możesz skorzystać z faktoringu online. Wystarczy, że złożysz wniosek przez internet i zadeklarujesz kwotę, jaka jest Ci potrzebna co miesiąc, by pokryć potrzeby Twojej firmy. Do wniosku dołącz informacje o kontrahencie lub kontrahentach, z którymi prowadzisz regularne interesy. 

Gdy Twój wniosek zostanie zaakceptowany, będziesz mógł podpisać umowę faktoringową, a następnie otrzymać dostęp do limitu faktoringowego. Kwota ta pozwoli Ci na regularne finansowanie faktur. Aktywnie korzystając z faktoringu nie musisz składać wniosku za każdym razem, gdy będziesz potrzebował finansowania – wystarczy, że dodasz do Strefy Klienta plik z fakturą, a pieniądze otrzymasz niemal od razu – trafią bezpośrednio na rachunek bankowy Twojej firmy.

Korzystanie z faktoringu online wiąże się z kosztami, których szczegółowe wyliczenia poznasz przed podpisaniem umowy. W trakcie korzystania z usługi zapłacisz za utrzymanie limitu faktoringowego oraz prowizję od każdej sprzedanej faktury. Sprawdź, ile może kosztować faktoring: https://pragmago.pl/porada/koszt-faktoringu-bez-tajemnic/

Faktoring daje firmie ogromne możliwości, ponieważ z jego wykorzystaniem możesz otrzymać pieniądze z faktur, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. To szczególnie ważne, jeżeli często wystawiasz faktury z długim terminem płatności. W takim układzie każde opóźnienie może poskutkować problemami z utrzymaniem płynności finansowej, w tym nawet do zatorów płatniczych. 

Zamiast czekać na to, aż pojawią się kłopoty, możesz zareagować odpowiednio wcześniej, wyposażając firmę w potężne narzędzie, jakim jest faktoring

Jak szybko możesz otrzymać pieniądze?

Jedną z największych zalet faktoringu jest krótki czas realizacji usługi – zwłaszcza w porównaniu do kredytów firmowych. Każdorazowe zaciągniecie kredytu w banku wiąże się z koniecznością dostarczania dużej ilości dokumentacji, a samo wydanie decyzji kredytowej może poważnie rozciągnąć się w czasie. W przypadku faktoringu pieniądze otrzymasz tego samego dnia – nawet w dwie godziny od wysłania wniosku!

Co więcej, faktoring pomoże Ci nawet w sytuacji, gdy chcesz spieniężyć właśnie wystawioną fakturę. Pamiętaj jednak, że im więcej czasu pozostało odbiorcy faktury na spłatę zobowiązania, tym więcej zapłacisz za usługę faktoringu. 

Zanim zdecydujesz się na faktoring, musisz wiedzieć o jeszcze jednej rzeczy: do finansowania możesz zgłosić faktury, które nie są wymagalne, tj. do upływu ich terminu płatności musi pozostać nie mniej niż 8 dni. 

Co się dzieje, gdy sfinansujesz fakturę, a kontrahent spóźni się z płatnością? W takim przypadku faktor uruchamia monitoring należności po to, by odzyskać należność. Wiąże się to jednak z koniecznością uiszczenia opłaty za opóźnienie płatności.

Redakcja kompensja.com.pl

Witamy na kompensja.pl - blogu dedykowanym przedsiębiorcom oraz osobom zainteresowanym tematyką biznesu. Na kompensja.com.pl znajdziesz cenne informacje, porady i analizy, które pomogą Ci w efektywnym prowadzeniu firmy, zarządzaniu finansami oraz zrozumieniu zagadnień podatkowych. Nasz blog jest redagowany przez pasjonatów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą z innymi. Serwis jest dedykowany osobom, które chcą rozwijać swoje umiejętności i osiągać sukcesy w świecie biznesu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

płatność za faktury