Wiele osób zastanawia się, jak założyć własną firmę. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać się ze wszystkimi etapami krok po kroku.
Wybór formy prawnej
Rozpoczęcie prowadzenia własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością wyboru jej formy prawnej. Forma prawna działalności ma bardzo duży wpływ na sposób funkcjonowania firmy, ale także osiągane przez nią przychody oraz ponoszone koszty. Forma prawna przedsiębiorstwa może mieć wpływ na wybór sposobu opodatkowania, a także wysokość składek ZUS. Od podjętej decyzji zależny jest także rodzaj odpowiedzialności finansowej za prowadzoną przez siebie działalność.
Zobacz także: https://kompensja.com.pl/jak-sprawdzic-czy-firma-jest-zarejestrowana/
Forma opodatkowania
Kolejną istotną kwestią podczas zakładania działalności gospodarczej jest wybór jej formy opodatkowania. Wybór formy opodatkowania zależny jest od kilku istotnych czynników. Wśród nich można wskazać między innymi rodzaj prowadzonej działalności, a także prognozowane przychody oraz chęć skorzystania z różnych ulg oraz odliczeń. Możliwe jest rozliczanie się podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz prawnych, ale także ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową.
Wybór kodów PKD
Podczas zakładania własnej działalności gospodarczej niezbędne będzie także wskazanie odpowiednich kodów PKD. Kody PKD są w bezpośredni sposób związane z rodzajem wykonywanej działalności, dlatego warto dokładnie przemyśleć ich wybór. Przedsiębiorca nie może realizować usług, które nie były wcześniej przez niego zadeklarowane w postaci kodów PKD. Jeśli pragnie rozszerzyć swoją działalność to musi wybrać kolejny kod PKD.
Wybór biura rachunkowego
Własna firma wiąże się także z koniecznością wyboru biura rachunkowego. Dokonywanie niezbędnych rozliczeń jest bardzo istotną kwestią podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej, dlatego nie można zaniedbać tego aspektu. Biuro rachunkowe będzie prowadziło niezbędną dokumentację związaną z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, a w szczególności dokumentowaniem jego przychodów oraz kosztów. Oprócz tego biuro rachunkowe będzie zajmowało się rozliczaniem wynagrodzeń, a także obliczaniem należnych podatków.
Zobacz także: https://kompensja.com.pl/influencer-marketing/
Rejestracja firmy
Kolejnym krokiem zakładania własnej działalności gospodarczej jest jej rejestracja. W celu zarejestrowania firmy niezbędne będzie uzyskanie stosownego wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wniosek CEIDG dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych, a także spółek cywilnych. W obecnych czasach możliwe jest nawet złożenie go w formie on-line. Rejestracja działalności gospodarczej jest bezpłatna.
Zobacz także: https://kompensja.com.pl/biznes-plan-najwazniejsze-informacje/
Założenie konta bankowego
Ostatnim etapem zakładania własnej firmy jest otworzenie konta bankowego. To właśnie na firmowym koncie będą realizowane wszystkie transakcje dotyczące przedsiębiorstwa. Wśród nich wymienia się zarówno transakcje kupna-sprzedaży, jak i rozliczenia podatkowe oraz spłaty należności za składki ZUS. Warto również wyrobić pieczątkę firmową, dzięki której załatwianie różnych formalności będzie znacznie ułatwione.