Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana. Warto się tego dowiedzieć oraz zapoznać z możliwymi sposobami na sprawdzenie swojego kontrahenta.
Sprawdzenie kontrahenta
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto sprawdzić swojego kontrahenta przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu z nim współpracy. Jednak sprawdzenie kontrahenta może być bardzo przydatne, ponieważ pozwoli na uniknięcie ewentualnych problemów w przyszłości. Dzięki niemu zmniejszone jest ryzyko utraty pieniędzy lub towaru, ale także możliwe jest zabezpieczenie się przed odpowiedzialnością podatkową. Podstawowe informacje na temat kontrahenta może zdobyć w łatwy i szybki sposób bezpłatnie.
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
Dane swojego kontrahenta można sprawdzić przede wszystkim w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, czyli CEIDG. Rejestracja firmy w tym miejscu jest bezpłatna i dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, a także wspólników spółek cywilnych. W celu sprawdzenia kontrahenta wystarczy wpisać jego imię i nazwisko lub nazwę firmy. Informacje można sprawdzić także dzięki numerowi NIP.
Zobacz także: https://kompensja.com.pl/biznes-plan-najwazniejsze-informacje/
Krajowy Rejestr Sądowy
Jeśli kontrahent jest jedną ze spółek prawa handlowego to informacje na jego temat można sprawdzić także w Krajowym Rejestrze Sądowym, czyli KRS. Dotyczy to takich podmiotów jak spółki jawne, partnerskie, komandytowe, akcyjne, komandytowo-akcyjne, a także spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Kontrahentów można sprawdzić między innymi po podaniu ich nazwy lub numeru NIP.
Rejestr Gospodarki Narodowej
Rejestr Gospodarki Narodowej to kolejne miejsce, w którym można sprawdzić swojego kontrahenta. Wyszukiwarka Krajowego Rejestru Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON) prowadzona jest przez Główny Urząd Statystyczny, czyli GUS. Informacje w wyszukiwarce można znaleźć na przykład dzięki podaniu nazwy firmy lub jej numeru NIP. Można tam znaleźć informacje na temat kontrahentów, które nie są dostępne w innych rejestrach.
Zobacz także: https://kompensja.com.pl/jak-zalozyc-firme-krok-po-kroku/
Biała lista podatników VAT
Kontrahenta warto również sprawdzić na wykazie podatników VAT, który inaczej nazywany jest białą listą. Dzięki temu możliwa jest weryfikacja podatkowego statusu kontrahenta. Na białej liście podatników VAT można znaleźć podstawowe informacje na ich temat. Wśród nich można wskazać między innymi takie dane jak status podatnika VAT, a także potwierdzony numer rachunku bankowego podatnika. Kontrahentów można sprawdzić dzięki wpisaniu do wyszukiwarki numeru NIP, REGON lub numeru konta bankowego.
Urząd skarbowy
Kontrahenta, z którym planuje się podjąć współpracę, można również sprawdzić w urzędzie skarbowym. Możliwe jest otrzymanie informacji na temat tego, czy kontrahent rzetelnie rozlicza swoje podatki, a także czy składa wszelkie niezbędne deklaracje. Wniosek do urzędu skarbowego o udzielenie informacji może złożyć każda osoba, która podejmuje z kontrahentem współpracę na różnych obszarach działalności. Należy pamięć, że niezbędne w tym przypadku jest bycie jedną ze stron transakcji.
Zobacz także: https://kompensja.com.pl/influencer-marketing/